آب درمانی


: 1282

آب درمانی یا Hydrotherapy-هیدروتراپی به طیف گسترده ای از رویکردها و روش های درمانی گفته می شود که با استفاده از خواص فیزیکی آب مانند فشار و دما در حالت مایع یا‍ بخار، باعث تسکین درد، درمان علائم بیماری های خاص ، بهبود روند گردش خون ، بهبود متابولیسم بدن و افزایش دامنه حرکت مفاصل می شود.

آب درمانی نوشیدن آب است یا قرار گرفتن در آب ؟
آب درمانی به سه مفهوم متفاوت در میان مردم رایج شده است. اول اینکه بسیاری از افراد آب درمانی را نوشیدن آب 3 لیتر در روز برای آقایان و 2.2 لیتر برای خانم ها می دانند، زیرا باعث بهبود متابولیسم بدن می شود و سموم بدن را دفع می نماید و برای حفظ طراوت و شادابی پوست بسیار مفید است.
دوم آب درمانی را نوعی رژیم کاهش وزن می دانند که فقط طی دوره ای خاص حدود 45 روزه فرد فقط آب می نوشد و به سرعت دچار کاهش وزن می شود و شرایط ویژه و نکات مخصوص به خود را دارد.
سومین مفهوم که به هیدروتراپی هم معروف است، رایج مفهوم آب درمانی در جهان می باشد. هیدروتراپی قرار گرفتن فرد در آب گرم معمولا بین  33 تا 36 درجه و انجام حرکات ورزشی در آب می باشد که برای تسکین درد و درمان بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرد.

فواید آب درمانی
فواید آب درمانی شامل مواردی است که در ادامه به تشریح کامل هر کدام یک از آنها می پردازیم.

عضلات و بافت های آسیب دیده را ترمیم می نماید.
غوطه ور شدن در آب گرم باعث می شود دمای بدن فرد افزایش پیدا کند. این افزایش دما منجر به افزایش جریان خون در سیستم گردش خون بدن می شود. این روند بهبود در گردش خون کمک می کند تا بافت آسیب دیده و عضلات و مفاصل صدمه دیده، بازسازی شوند.

کاهش تنش عضلانی و کاهش درد
آبرسانی به بدن موجب آزاد شدن اندورفین می شود که این هورمون به عنوان یک داروی آرام بخش طبیعی عمل می کند و موجب کاهش درد عضلانی می شود. از سوی دیگر افزایش گردش خون در بدن موجب تسکین درد های فرد می گردد.

کمک به دفع سموم بدن قابل ملاحظه 
بخار موجود در سالن های سونا منجر به تعریق بیشتر بدن می شود. از آنجایی که عرق کردن اصلی ترین روش بدن برای دفع سموم است، وجود بخار این تعریق را آسان تر و سریعتر می نماید.

کاهش استرس فرد
هیدروتراپی با کمک به کاهش فشار خون ناشی از استرس، موجب ایجاد حس آرامش در بدن فرد می شود. علاوه بر این با ترشح اندورفین باعث می شود تا بدن واکنش کمتری به اضطراب نشان دهد.

افزایش سیستم ایمنی
هنگامی که جریان خون افزایش می یابد، گردش گلبول های سفید در اطراف بدن به لنف که مایع سیستم ایمنی بدن است، کمک می نماید تا مواد مغذی ناخواسته را از بدن جمع آوری نماید و آنها را از بین ببرد. از این جهت سیستم ایمنی را تقویت می نماید و برای مبارزه با سرماخوردگی و پیشگیری از آن بسیار مفید است.

بسیار مفید برای کمردرد
مهره ای که بین انتهای کمر و باسن قرار دارد، حتی در حالت درازکش نیز تحت فشار می باشد. تنها حالتی که فشار از روی آن برداشته می شود، در حالت بی وزنی است. بدین جهت قرار گرفتن در آب باعث بی وزنی می گردد و این فشار را از روی مهره بر می دارد و مهره کمر شما لحظاتی استراحت می کند. پیاده روی در آب نیز کمک قابل توجهی به کمردرد می نماید.

دماهای متفاوت آبی که داخل آن قرار می گیریم، چه تاثیری بر روی بدن می گذارند؟
دمای آب با توجه با دمای بدن فرد تاثیر گذار خواهد بود و در اکثر مردم  دمای بدن 37 درجه می باشد.

آبی که از دمای بدن خنک تر باشد:

محرک
برانگیزنده
خنک کننده می باشد
به آرامش اعصاب فرد کمک می نماید.
 

آبی که گرمتر از دمای بدن است:

قدرت آفرین
تقویت کننده
نیرو بخش می باشد.
آب داغ درد ها را مرتفع می سازد و باعث آرامش فرد می گردد، ولی کوفتگی بدن را نیز به همراه دارد.
آبی که اندکی از درجه حرارت بدن پایین تر است، معمولا بین 27 تا 35 درجه که آب ولرم گفته می شود مورد استفاده رایج قرار می گیرد و برای مصارف عمومی مخصوصا حمام کردن استفاده می گردد.

آدرس ارتباطی ما

آدرس: شیراز ، معالی آباد ، مجتمع پارمین ، طبقه اول

موبایل : 09177876028

مدیریت : جواد خدابخشی

ایمیل : info@csediving.com